ZAPINAJ PASY!!! ZAWSZE - Profilaktyka - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Profilaktyka

ZAPINAJ PASY!!! ZAWSZE

Organizatorem kampanii jest Instytut Transportu Samochodowego, a partnerami m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Policja i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Codziennie słyszymy w mediach o wypadkach drogowych, w których ofiarami są dzieci. Bardzo często spowodowane są one lekceważeniem przepisów, które mają zapewnić bezpieczeństwo dzieci podczas przewożenia samochodem. W Polsce od 13 maja 2002 roku, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym (art. 39 ust. 3 z dnia 6.09.2001), dzieci w wieku do 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewożone w samochodach muszą być odpowiednio zabezpieczone poprzez używanie specjalnych fotelików ochronnych lub poduszek podwyższających.
Z sondażu na temat stosowania urządzeń zabezpieczających do przewożenia dzieci, przeprowadzonego w Polsce w 2005 roku wynika, że im starsze dziecko, tym rzadziej rodzice stosują takie urządzenia. W przypadku dzieci w przedziale wiekowym 4-11 lat, aż 19% dzieci przewożonych jest bez żadnego zabezpieczenia, a kolejne 19% jedynie przy użyciu pasów bezpieczeństwa. Niewiele lepiej wygląda sytuacja w przypadku dzieci w wieku od 1 do 3 lat, gdyż aż 25% rodziców przyznaje, że nie stosuje żadnych urządzeń do przewożenia dzieci. Najczęściej o bezpieczeństwo dbają rodzice, których pociechy nie ukończyły roku - jedynie co dziesiąty rodzic przyznaje, że przewozi dziecko na kolanach. Z przeprowadzonych badań wynika także, że aż 42% rodziców przewozi dzieci samochodem w nieprawidłowy sposób, źle stosując urządzenia zabezpieczające. (TNS/OBOP 2005 na zlecenie Instytutu Transportu Samochodowego).
Tak duża liczba nieprawidłowości potwierdza, jak ważne jest, aby rodzice znali zasady przewozu dzieci, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo maluchów podczas podróży.
Dlatego organizatorzy tegorocznej odsłony kampanii "Klub Pancernika Klika w Fotelikach" postanowili poszerzyć przekaz skierowany do dzieci o dodatkowe hasło skierowane bezpośrednio do rodziców - "Pancernik Przypomina, Rodzic zapina". Badania wykazują, że rodzice często nie zapinają dzieci w fotelikach, jeśli mają do pokonania tylko kilka przecznic. A przecież wypadek czy niebezpieczna sytuacja może się zdarzyć nawet kilka metrów od domu.
Przywołane wcześniej badania wykazują także, że dużo rodziców, zwłaszcza starszych dzieci, lekceważy konieczność używania fotelików w ogóle, a aż 42% używa ich w nieprawidłowy sposób. Dlatego kampania ma też, a może przede wszystkim, edukować rodziców i być dla nich źródłem wiedzy o bezpieczeństwie. Już teraz na stronie internetowej dostępne są kompleksowe informacje na temat urządzeń zabezpieczających, ich prawidłowego używania oraz ogólnych zasad, których należy przestrzegać, aby bezpiecznie przewozić pociechy.
Dzieci niechętnie korzystają z fotelików samochodowych, dlatego organizatorzy chcą wytworzyć w maluchach „bezpieczną” fascynację, a ma im w tym pomóc bohater kampanii - Pancernik Gustaw, który już w zeszłym roku został bardzo dobrze przyjęty przez najmłodszych. Lubiany bohater będzie zachęcał do korzystania z fotelików, będzie dla dzieci przykładem i źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze.
W czasie trwania kampanii organizatorzy przewidują wiele atrakcji. Konkursy, gry i elementy interaktywne, które już teraz dostępne są na stronie internetowej www.klubpancernika.pl, pozwolą dzieciom zaprzyjaźnić się z Pancernikiem Gustawem i nauczyć od niego bezpiecznych zachowań na drodze.
W tym roku kampania rozpoczęła się wraz z wakacjami i nasila się w czasie dwóch pierwszych tygodni lipca oraz dwóch ostatnich tygodni sierpnia, czyli w okresie wyjazdów i powrotów wakacyjnych, wskazując jednocześnie, iż przewożenie dzieci w urządzeniach zabezpieczających jest konieczne podczas każdej, nawet najkrótszej, podróży samochodem.
Tak jak w ubiegłym roku, realizacją kampanii zajmuje się Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej oraz we współpracy z: Ministerstwem Edukacji Narodowej, Policją, Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i innymi.
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się ze szczegółami akcji oraz materiałami dostępnymi na stronie internetowej www.klubpancernika.pl.