W trosce o świąteczne bezpieczeństwo na drogach - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

W trosce o świąteczne bezpieczeństwo na drogach

Data publikacji 30.03.2018

Na terenie całego kraju trwają policyjne działania „Bezpieczny Weekend”. W związku z tym, na drogach pojawiło się więcej policjantów. Mundurowi sprawdzają nie tylko stan techniczny pojazdów, przestrzeganie obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, ale także prędkość z jaką poruszają się kierowcy i ich stan trzeźwości.

Jak co roku, w świątecznym okresie policjanci rozpoczęli działania „Bezpieczny Weekend”. Policjanci z drogówki już od 6.00 patrolują drogi, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom. Wzmożonych kontroli kierujący spodziewać się mogą na terenie całego kraju. Przed nami nie tylko świąteczny, ale przede wszystkim wydłużony weekend. Tradycyjnie na drogach całej Polski będzie większe natężenie ruchu pojazdów na drogach.

Działania drogówki pod kryptonimem "Bezpieczny weekend" potrwają do poniedziałku 17 kwietnia do godziny 22.00. Na drogach w całym kraju pojawiło się już więcej patroli ruchu drogowego. Są oni widoczni nie tylko na „wylotówkach” i drogach krajowych, ale również w miejscach newralgicznych i wszędzie tam, gdzie może dochodzić do łamania przepisów ruchu drogowego. Mundurowi kontrolują prędkość pojazdów, a także ich stan techniczny. Dlatego lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła są sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny eksploatacyjne są uzupełnione. Policjanci ruchu drogowego używają także do kontroli radiowozów nieoznakowanych z wideorejestratorami. Od samego rana stróże prawa sprawdzają również stan trzeźwości kierujących. Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Mundurowi szczególną uwagę zwrócą również na fakt korzystania po zmroku z elementów odblaskowych przez pieszych oraz na wykroczenia popełniane w relacji pieszy-kierowca-pieszy.  Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nieuwaga i brak koncentracji. Niedawno rozpoczęta kampania PATRZ i SŁUCHAJ  ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenia wynikające z bagatelizowania przepisów ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że policyjne działania obejmują również sprawdzenie, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Należy zapamiętać, że pasów i fotelików używa się po to, aby chronić ludzkie życie, a nie po to, aby je utrudniać. Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność za kierownicą. Świąteczny okres to szczególny czas spędzany w gronie rodziny, dlatego zróbmy wszystko, aby minęły one w bezpiecznej atmosferze.