Wiadomości

Walczą o udział w finale konkursu „Dzielnicowy roku”

Data publikacji 06.09.2018

Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczęły się wojewódzkie eliminacje do zawodów „Dzielnicowy roku”. Biorą w nich udział dzielnicowi oraz ich bezpośredni przełożeni. W pierwszym dniu turnieju mundurowi uczestniczyli w 2 zadaniach – specjalnie zaaranżowanych scenkach oraz teście umiejętności strzeleckich. Zakończenie zmagań w piątek. Najlepsi wezmą udział w ogólnopolskim finale zawodów w katowickiej szkole policji.

Trwają zmagania dzielnicowych oraz kierowników rewirów dzielnicowych w eliminacjach II stopnia do XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy roku”. Mundurowi rywalizują w siedzibie śląskiej Policji o tytuły najlepszych w województwie śląskim. W pierwszym dniu dla policjantów przygotowano 2 zadania.

W pierwszym stróże prawa musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, który ma problem. Dzielnicowy musiał zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić petentowi instrukcji co do rozstrzygnięcia sprawy, z którą się zgłosił. Komisja konkursowa ocenia znajomość zagadnień prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne są m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazywanie możliwych rozwiązań.

Drugie wyzwanie dotyczyło umiejętności strzeleckich. Ta część konkursu wymagała od mundurowych nie tylko celnego strzelania. Ważne było również m.in. odpowiednie zachowanie na strzelnicy bezpośrednio przed i po zakończeniu strzelania, a także przyjęta postawa strzelecka. A wszystko to pod czujnym okiem policyjnych instruktorów strzelectwa.

Rywalizacja potrwa do piątku. Wtedy też, po podsumowaniu wyników, wyłonieni zostaną najlepsi mundurowi. Zwycięzcy wezmą udział w ogólnopolskim finale zawodów. Ten odbędzie się w dniach 23-26 października 2018 r. w Szkole Policji w Katowicach. Zawody zostały objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.