Dzielnicowy z Cieszyna jest najlepszy! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Dzielnicowy z Cieszyna jest najlepszy!

Data publikacji 07.09.2018

Dzielnicowy jest ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. Nazywany jest policjantem pierwszego kontaktu. Dziś w Katowicach zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XI Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajął sierż. sztab. Kamil Przewieźlik z cieszyńskiej komendy. W październiku będzie reprezentował nasz garnizon w ogólnopolskim finale zawodów dzielnicowych.

Od środy trwały zmagania policjantów garnizonu śląskiego w wojewódzkiej edycji Ogólnopolskich Zawodów Policjantów „Dzielnicowy Roku 2018”. Do udziału w konkursie zakwalifikowało się w sumie 64 policjantów. Każda z komend śląskiego garnizonu, po przeprowadzeniu eliminacji powiatowych i miejskich, wystawiła po dwóch dzielnicowych do reprezentowania swoich jednostek. W środę mundurowi najpierw musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi podczas specjalnie zaaranżowanych scenek. Zadaniem dzielnicowego było przyjęcie interesanta, który miał problem. Dzielnicowy musiał zakwalifikować prawnie sytuację i udzielić petentowi instrukcji co do rozstrzygnięcia sprawy, z którą się zgłosił. Komisja konkursowa oceniała znajomość zagadnień prewencji, prawa i psychologii. Szczególnie ważne były m.in. aspekty komunikacji werbalnej i niewerbalnej, stworzenie przyjaznej atmosfery dla osoby zgłaszającej swoje problemy i wskazanie możliwych rozwiązań.

Drugim wyzwaniem tego dnia był sprawdzian umiejętności strzeleckich. Ta część konkursu wymagała od mundurowych nie tylko celnego oka. Ważne było również m.in. odpowiednie zachowanie bezpośrednio przed, jak i po zakończeniu strzelania, a także przyjęta postawa strzelecka. A wszystko to pod czujnym okiem policyjnych instruktorów strzelectwa.

Trzecia konkurencja odbyła się w piątek- był to test z ogólnej wiedzy policyjnej ze szczególnym uwzględnieniem służby dzielnicowego i kierowaniem rewirem dzielnicowych przez przełożonego.

Najlepszym pośród wszystkich okazał się dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie, sierż.szt. Kamil Przewieźlik! Mundur policyjny założył sześć lat temu. Na co dzień pełni służbę jako dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie służąc swoją pomocą mieszkańcom dzielnicy nr 1 ( Boguszowice, Marklowice, Frysztackie Przedmieście). Wraz ze zdobywcą II miejsca będzie reprezentował garnizon śląski w ogólnopolskim finale zawodów, który odbędzie się w dniach od 23 do 26 października 2018 r. w Szkole Policji w Katowicach. Zawody zostały objęte honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnionym policjantom puchary oraz nagrody rzeczowe wręczyli: II Wicewojewoda Śląski Piotr Kołodziejczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, Pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego Zbigniew Piątek, Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula i Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów p.o. asp. sztab. Michał Szczęśniak. Wojewódzki NSZZ Policjantów ufundował dodatkowe nagrody pieniężne.

Klasyfikacja końcowa wśród dzielnicowych przedstawia się następująco:

  • I miejsce - sierż. sztab. Kamil Przewieźlik z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie,
  • II miejsce – st. sierż. Adrian Piechulski z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu,
  • III miejsce – asp. Tomasz Bojanek z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie.

Praca dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych, to bardzo odpowiedzialna i trudna służba. Służba, która wymaga od policjantów wszechstronności i ogromnego zaangażowania. Ludzie zwracają się z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. Tematy są niejednokrotnie wstydliwe i dotyczą życia prywatnego. Dzielnicowy nie może być anonimowy. Służbę pełni umundurowany, zawsze jest w centrum uwagi. Musi być nieskazitelny i dawać dobry przykład.

Sierż. szt.  Kamilowi Przewieźlikowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!