Bezpieczna droga do szkoły - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 20.09.2018

Po raz kolejny cieszyńscy policjanci włączyli się w akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Mundurowi rozmawiają z dziećmi z klas I-III o ich pierwszych wrześniowych wrażeniach. Uświadamiają jak się zachować kiedy idą do szkoły i rozmawiają o zasadach na przejściach dla pieszych. Ważne żeby najmłodsi wiedzieli, że muszą podróżować w fotelikach i mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Do tego dochodzi szkolenie praktyczne.

Już od trzech tygodni nasi policjanci dbają o to by droga najmłodszych do szkoły była bezpieczna. Mundurowi w rejonie szkół reagują na nieprawidłowe zachowania kierowców, sprawdzają czy dzieci są przewożone w fotelikach i na siedziskach. Reagują również na zachowania pieszych pod placówkami i uczulają na te niebezpieczne.

Policjanci odwiedzają dzieci w szkołach. To do najmłodszych przychodzą dzielnicowi  i asystencji ds. profilaktyki społecznej z Wydziału Ruchu Drogowego. Rozmawiają z dziećmi o tym co ważne w drodze do szkoły i powrotnej do domu. Przede wszystkim zwracają uwagę na to aby korzystać z wyznaczonych dla pieszych przejść, nigdy nie wbiegać na „zebrę”, a kiedy jest sygnalizacja świetlna stosować się do niej. Policjanci uczą dzieci również jak prawidłowo powinny podróżować i na jakie zachowania rodziców muszą zwracać uwagę. Dzieci już wiedzą, że nie tylko oni podróżując w fotelikach muszą mieć zapięte pasy. To zasady obowiązujące również mamę i tatę. Najważniejsza część rozmowy zawsze dotyczy właściwego poruszania się po drodze. I tak też było podczas spotkania z dziećmi w Pogwizdowie. Po zajęciach w szkole policjantka uczyła dzieci, jak właściwie przechodzić przez jezdnię. Egzamin dzieci zdały wzorowo, a do tego z wielkich uśmiechem.