Portret pamięciowy podejrzanego o oszustwo - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Portret pamięciowy podejrzanego o oszustwo

Cieszyńscy śledczy poszukują mężczyzny, który 24 września 2018r oszukał mieszkankę Cieszyna. Publikujemy jego portret pamięciowy. Jeśli ktokolwiek zna tego mężczyznę proszony jest o kontakt osobisty lub telefoniczny pod numerem (33) 8516 200, (33) 8516 280 lub (33) 8516 281 lub e-mail pisząc na e-mail dyzurny@cieszyn.ka.policja.gov.pl . Zapewniamy anonimowość.

Do przestępstwa doszło 24 września ok. godz.10.40 w Cieszynie, przy ul. Macierzy Szkolnej. Pokrzywdzona wpuściła do mieszkania  mężczyznę, który podawał się za pracownika ZUS-u. Twierdził, że chce przekazać jej pieniądze. W mieszkaniu poprosił o szklankę wody, odwracając tym uwagę starszej pani. W tym czasie dokonał kradzieży pieniędzy. 86-letnia pokrzywdzona straciła oszczędności na łączną kwotę 4100 złotych.

Podajemy rysopis mężczyzny- to osoba w wieku około 50 lat, 180cm wzrostu, szczupłej budowy ciała,  bez zarostu, ciemnej karnacji, posługujący się językiem polskim, ubrany w biała czapkę z daszkiem, jeansową bluzę i spodnie.

Portret pamięciowy

                                

 

Apelujemy o ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Jak uczy doświadczenie nie zawsze ten kto podaje się za urzędnika czy też deklaruje dobre chęci ma względem nas dobre intencje. Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy i gościnności. Najczęściej są to osoby starsze, choć takich „naiwnych” nie brakuje i wśród młodych.

Policjanci przypominają, że zawsze należy weryfikować informacje, podawane przez tych, którzy chcą wejść do mieszkania. Należy sprawdzić prawdziwość podawanych informacji np. w spółdzielni, u administratora budynku lub instytucji na którą powołuje się dana osoba. Zawsze można zażądać okazania legitymacji czy też inne dokumentu potwierdzającego tożsamość.  

„Zakupowe okazje” domokrążców, niespodziewane telefony od dawno niewidzianych wnuków, policjantów żądających podania numeru konta bankowego i przekazywania gotówki do tzw. działań operacyjnych,  siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeśli wykażemy czujność i ostrożność.

Szczególnie apelujemy do rodzin osób starszych, które mieszkają samotnie, aby przekazać im informację dotyczącą oszustw, Policja prędzej czy później wytropi i zatrzyma oszustów, ale trzeba wiedzieć, że zazwyczaj nie ma już możliwości odzyskania pieniędzy, gdyż sprawcy nie posiadają żadnego majątku. Stąd nasze policyjne apele o wpajanie i ciągłe przypominanie seniorom zasad bezpieczeństwa. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń