Podsumowanie akcji "Znicz 2018" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Podsumowanie akcji "Znicz 2018"

Data publikacji 05.11.2018

Od ostatniego dnia października policjanci w całym kraju prowadzili działania „Znicz 2018”. Na terenie powiatu cieszyńskiego przebiegała ona spokojnie. W tym czasie nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców czuwało łącznie blisko 400 policjantów z wydziałów ruchu drogowego, prewencji i kryminalnego, którzy byli wspierani przez oddziały prewencji.

Policjanci patrolowali miejsca, gdzie natężenie ruchu było największe i w razie potrzeby kierowali nim ręcznie. Mundurowi ponadto sprawdzali również rejony cmentarzy, a także parkingi, gdzie odwiedzający groby zostawiali swoje samochody. Podczas wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny aut i sposób przewożenia osób, szczególnie dzieci. Kontrolowali również prędkość jazdy oraz stan trzeźwości kierujących.

Podczas przedłużonego weekendu policjanci odnotowali 27 kolizji i jeden wypadek drogowy, w którym została ranna jedna osoba. W sobotę około godziny 11.10 w Zebrzydowicach na ul. Słowackiego 41-letni mieszkaniec Katowic kierując podczas wyprzedzania wjechał do rowu po prawej stronie drogi. W wyniku wypadku został przewieziony do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśniają cieszyńscy kryminalni. Wszystkie osoby będące świadkami tego zdarzenia lub posiadający informację na temat jego przebiegu proszeni są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie pod nr tel. 33 8516 200/ numerem (33) 8516 200, (33) 8516 280 lub (33) 8516 281. Można też informować pisząc e-mail na adres: dyzurny@cieszyn.ka.policja.gov.pl .

Od środy do niedzieli policjanci zatrzymali łącznie 14 pijanych kierowców. Podczas długiego weekendu "niechlubnym rekordzistą" wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierowców był 32-letni mieszkaniec Bytomia, który jechał fiatem. Zatrzymany w Dzień Wszystkich Świętych kierowca miał we krwi ponad 3 promile alkoholu.  Niewiele mniej, bo niecałe 3 promile,  miał 23-latek z naszego powiatu, który w ten sam dzień  jechał w Pruchnej motorowerem. Dodatkowo miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Wieczorem 3 listopada  został zatrzymany kolejny motorowerzysta, tym razem w Ustroniu. Miał ponad 2,5 promila alkoholu we krwi. Podczas świątecznego długiego weekendu nie zabrakło też tych, którzy przekraczali prędkość. Policjanci zatrzymali dwa dokumenty prawa jazdy osobom, które przekroczyły prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. Następne trzy miesiące nie będą mogli kierować samochodami. Dodatkowo każdy z nich otrzymał wysoki mandat.

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat!  Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również  ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.  Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!  Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo , za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż.