Podsumowanie listopada- nietrzeźwi kierujący - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Podsumowanie listopada- nietrzeźwi kierujący

Data publikacji 05.12.2018

Od 0,5 do nawet ponad 3 promili alkoholu w organizmie mieli kierujący zatrzymani przez policję na drogach naszego powiatu w miesiącu listopadzie. Wśród nich nie brakowało również takich, którzy posiadali zakaz prowadzenia pojazdów czy też decyzją starosty mieli cofnięte uprawnienia.

Nawet do pięciu lat pozbawienia wolności, grzywna od 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów - takie sankcje ponieść mogą zgodnie z przepisami osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Podczas minionego miesiąca policjanci z cieszyńskiego garnizonu udaremnili dalszą jazdę aż 36 nietrzeźwym kierującym. 24 spośród nich kierowało pojazdami mechanicznymi, a pozostałych 12 było kierowcami  innych pojazdów. Alkomat podczas kontroli wykazywał różne pomiary- od 0,6 do ponad 3 promili alkoholu w organizmie! Policjanci zatrzymali ponadto 4  kierujących pojazdami mechanicznymi, którzy byli w stanie po użyciu alkoholu i tyle samo osób, które kierowało w takim stanie innymi pojazdami. Policjanci odnotowali również  7 kolizji z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu.                                               

Zatrzymani nietrzeźwi to na ogół mężczyźni. W gronie osób, które kierowały pod wpływem alkoholu były dwie kobiety. Wśród tej grupy przestępców drogowych zróżnicowanie wiekowe jest spore- najmłodszy z zatrzymanych miał 23 lata, natomiast najstarszy 60 lat. Czterech kierujących miało ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Pierwszy z nich, 23-letni mężczyzna kierował motorowerem w Pruchnej. Dodatkowo miał już orzeczony sądowy zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych. Kolejny nietrzeźwy jechał fiatem w Wiśle Malince. Inny, tym razem w Bąkowie, prowadził w stanie upojenia alkoholowego ciągnik. Ostatni z tej grupy był kierowcą forda w Międzyświeciu, na ul. Cieszyńskiej.  Nie trzeba podkreślać , że osoba w tym stanie jest ogromnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

O tym, jak niewiele trzeba, żeby doszło do tragedii świadczą zdarzenia drogowe z udziałem osób, które jadą "na podwójnym gazie". 10 listopada w Brzezówce pijany kierowca fiata nie zapanował nad samochodem i wjechał w ogrodzenie posesji. 23 listopada w Cieszynie w rejonie Mostu Wolności 39-letni mężczyzna kierujący volvo w porę nie wyhamował i najechał na jeden z pojazdów, które zatrzymały się przed skrzyżowaniem. Ten najechał na kolejne. W zdarzeniu ucierpiały dwie osoby i w sumie uszkodzonych zostało 5 pojazdów.  W ten sam dzień przed północą na odcinku katowickiej dwupasmówki, za stacją paliw Lotos 30-letni kierowca skody stracił panowanie nad pojazdem  i wypadł z drogi.

                                                                       PAMIĘTAJ !!!!

Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwym sprawcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.  Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności! 

Pamiętajmy, że na każdym spoczywa  obowiązek zapobiegania przestępstwom i reagowaniu na nie. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !

O takich wzorowych postawach informujemy Państwa na bieżąco w artykułach na naszej stronie w zakładce NIE REAGUJESZ- AKCEPTUJESZ!!!

Przypominamy, że stan nietrzeźwości zdefiniowany jest zarówno przez Kodeks Karny, jak i ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zachodzi wtedy, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.Stan po użyciu alkoholu, w porównaniu do stanu nietrzeźwości, charakteryzuje się niższą zawartością/niższym stężeniem alkoholu w organizmie człowieka. Zachodzi on wtedy, kiedy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.