Bezpieczeństwo na drogach- podsumowanie listopada - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Bezpieczeństwo na drogach- podsumowanie listopada

Data publikacji 06.12.2018

W minionym miesiącu na drogach powiatu cieszyńskiego doszło w sumie do 7 wypadków, w których zostało rannych 6 osób. Niestety, jedna osoba zginęła. Ten tragiczny wypadek miał miejsce 7 listopada w Strumieniu, gdzie na ul. Brodeckiego kierujący samochodem osobowym potrącił pieszą. 69-letnia kobieta zginęła na miejscu wypadku. Policjanci w listopadzie zatrzymali 44 kierowców, którzy prowadzili auta, będąc pod wpływem alkoholu.

W analogicznym okresie w 2017 roku odnotowanych było 16 wypadków, tak więc o 9 mniej. Tyle samo mniej było też osób poszkodowanych w zdarzeniach. W 2017 roku, tak jak i w obecnym, jeden z wypadków był wypadkiem śmiertelnym.  Wówczas tragiczne  w skutkach zdarzenie miało miejsce na ul. Breńskiej w Górkach Wielkich. Kierowca samochodu ciężarowego potrącił pieszego. Niestety mężczyzna nie przeżył wypadku. 
Nie sposób jednoznacznie określić, co wpłynęło na poprawę tych statystyk. Faktem natomiast jest to, że kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego zmieniają swoje zachowania na drodze, prowadzony jest również działań profilaktycznych zwiększających świadomość uczestników ruchu drogowego w celu poprawy bezpieczeństwa. Porównując dalej analizowane miesiące, trzeba pokreślić , że wzrosła liczba kolizji- w 2017 roku to 144 takie zdarzenia, natomiast w 2018 już o 20 więcej, bo 164. Policjanci w listopadzie tego roku zatrzymali za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h dwóch kierujących, którym odebrano prawa jazdy na okres trzech miesięcy.

Powód wypadków nie zmienia się od lat- to najczęściej nadmierna prędkość, jazda zbyt blisko drugiego uczestnika ruchu, śliska jezdnia,  a w dalszej kolejności nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowo wykonywane manewry, m.in. nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu.

             PAMIĘTAJMY!

Zarówno kierujący jak i pieszy powinien na drodze kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA!

                           Drogi Pieszy!

           Przechodząc przez jezdnię upewnij się, że nic ci nie zagraża i jesteś widoczny dla kierujących!

                                                               Drogi Kierowco!  

Zbliżając się do przejścia dla pieszych zwolnij i upewnij się, że nikt nie ma zamiaru przechodzić przez jezdnię!


Przypominamy, że cieszyńscy policjanci  ruchu drogowego oraz prewencji organizują szereg działań mających poprawić stan bezpieczeństwa w naszym regionie. To akcje skierowane do pieszych uczestników ruchu drogowego- spotkania z seniorami ( Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! ),  z dziećmi w szkołach , akcje w terenie ("Świeć przykładem" z mistrzem Adamem Małyszem"). To też takie działania jak „Znicz”, „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne ferie”, „Prędkość”, „Alkohol i narkotyki”, Pasy” i wiele, wiele innych. Wszystko po to , aby poprawić bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu. Warto też pamiętać, że wszystkie takie działania mają na celu uświadomić każdemu, że nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo lepiej od nas samych! Warto być i „świecić przykładem”!