Wiadomości

„Kręci mnie bezpieczeństwo” podczas wakacji- policjanci edukują

Data publikacji 28.06.2019

Wakacje już trwają, ale nie zmienia się zmienia się priorytet działań cieszyńskich policjantów. Mundurowi zajmujący się profilaktyką w cieszyńskim garnizonie walczą o to, aby letni wypoczynek, i nie tylko, był bezpieczny. Policjanci drogówki i prewencja spotykają się głównie z młodzieżą i uczą jak być bezpiecznym.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa wypoczywających nad wodą funkcjonariusze z Cieszyna  promują akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” podczas spotkań z młodzieżą, imprez plenerowych czy też podczas akcji drogówki dotyczącej bezpieczeństwa pieszych. Asp. szt. Tomasz Pszczółka z cieszyńskiej prewencji oraz asp.  Szymon Kaźmierczak z Wydziału Ruchu Drogowego rozmawiając z dziećmi, młodzieżą oraz ich opiekunami o zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego wypoczynku wskazują na zagrożenia, które można uniknąć stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wczoraj policjanci spotkali się m.in. osobami wypoczywającymi w Zebrzydowicach nad stawem Młyńszczok oraz z drużyną piłkarską KS Kędzierzyn Koźle i ich opiekunami. W ramach akcji „Bezpieczny pieszy” rozmawiali również o bezpieczeństwie z pieszymi wręczając ulotki dotyczące bezpieczeństwa.  

Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2019 w ramach Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. Partnerem w projekcie jak w latach ubiegłych jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja PZU.

Akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą ma na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć zarówno wśród najmłodszych, jak i osób dorosłych. Akcja będzie realizowana do końca września w miejscach letniego wypoczynku (kolonie, obozy itp.), jak również na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych, a szczególnie zintensyfikowane działania będą na terenach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci przypominać będą wszystkim wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dodatkowym elementem akcji jest projektowany konkurs dla dzieci i młodzieży polegający na przygotowaniu spotu filmowego, trwającego 30-60 sekund i promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie który trwać będzie od 1 czerwca br., udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat pod opieką dorosłego opiekuna.

Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 10 września 2019 r.

  • policjant z młodzieżą, dzieci prezentują ulotkę o bezpieceństwie
  • osoby, które otrzymały ulotkę prezentują ją do zdjęcia
  • policjant rozmawia z pieszymi
  • policjant rozmawia z pieszymi
  • osoby, które otrzymały ulotkę prezentują ją do zdjęcia
  • policjant i grupa dzieci przy radiowozie
  • osoby, które otrzymały ulotkę prezentują ją do zdjęcia
  • osoby, które otrzymały ulotkę prezentują ją do zdjęcia
  • policjant rozmawia z pieszymi