Wiadomości

Podsumowanie akcji "Znicz 2019"

Data publikacji 06.11.2019

Od ostatniego dnia października policjanci w całym kraju prowadzili działania „Znicz 2019”. Na terenie powiatu cieszyńskiego przebiegała ona spokojnie. W tym czasie nad zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców czuwało łącznie blisko 300 policjantów z wydziałów ruchu drogowego, prewencji i kryminalnego.

Policjanci patrolowali miejsca, gdzie natężenie ruchu było największe i w razie potrzeby kierowali nim ręcznie. Mundurowi ponadto sprawdzali również rejony cmentarzy, a także parkingi, gdzie odwiedzający groby zostawiali swoje samochody. Podczas wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzali stan techniczny aut i sposób przewożenia osób, szczególnie dzieci. Kontrolowali również prędkość jazdy oraz stan trzeźwości kierujących.

Od czwartku 31 października, od godziny 6.00 do 04 listopada, do godz. 6.00 policjanci zatrzymali  4 pijanych kierowców. Podczas długiego weekendu "niechlubnym rekordzistą" wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierowców był 45-letni mieszkaniec powiatu cieszyńskiego, który jechał fordem. Zatrzymany w Dzień Wszystkich Świętych kierowca miał we krwi blisko 2 promile alkoholu.  Niewiele mniej, bo 1,8 promila,  miał 36-latek z Tychów, który w ten sam dzień  jechał w Wiśle na quadzie.

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat!  Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również  ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.  Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!  Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo , za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż.

Powrót na górę strony