Profilaktyka BRD

Jednośladem bezpiecznie do celu - moto przestroga!

W minioną niedzielę odbył się Motocyklowy Zjazd Gwieździsty. Motocykliści z całej Polski przyjechali na Jasną Górę, by wspólnie rozpocząć sezon motocyklowy. Policjanci prowadzili przy tej okazji działania profilaktyczno - edukacyjne dla miłośników jednośladów.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem  śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek często przypłaca życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak tor wyścigowy.

Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Gdy dojdzie do tego chęć popisania się przed innymi, bardzo często dochodzi do nieszczęścia, bo kierujący traci panowanie nad swoim szybkim i ciężkim pojazdem.

Motocyklisto:

- respektuj przepisy obowiązujące na drodze,

- nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,

- nie wciskaj się między pojazdy,

- nie przeceniaj swoich umiejętności kierując jednośladem,

- zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży,

- nie wymuszaj pierwszeństwa,

- nie wyprzedzaj "na trzeciego".

- pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe,

- zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności,

- zawsze jeździj w kasku i odpowiedniej odzieży,

- zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego jednośladu i jego stan techniczny.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

KU PRZESTRODZE! Film z wypadku drogowego, w którym motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu,uderzył w betonowy przepust. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń zginął na miejscu.

Ładowanie odtwarzacza...