Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Seminarium "Bezpiecznie - Chce się żyć"

W minionym tygodniu policjanci z cieszyńskiej komendy wzięli udział w seminarium szkoleniowym „ Bezpiecznie chce się żyć” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. To cykliczne wydarzenie wpisane w kalendarz działań prewencyjnych

Codziennie na polskich drogach ginie kilkanaście osób, kilkadziesiąt zostaje rannych. Aby zmienić tak zatrważające statystyki potrzebne są działania prewencyjne. Dlatego też cieszyńska komenda włączyła się do programu „Bezpiecznie  - Chce się żyć”, którego inicjatorem jest Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Seminarium jest cyklicznym wydarzeniem wpisanym w kalendarz działań prewencyjnych, które po raz pierwszy odbyło się na terenie powiatu cieszyńskiego. Łącząc edukację z przyjemnością wpływa na podniesienie świadomości społecznej w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Na początek zgromadzonym widzom zaprezentowano krótki film pt. ”Jedna sekunda – całe życie”. Kilkunastominutowy obraz, dotyczący zagrożeń powodowanych w ruchu drogowym przez pijanych kierowców, został stworzony przez policjantów z KWP przy współudziale bohaterów filmu, którzy sami doświadczyli skutków tragicznych zdarzeń drogowych.

W dalszej części spotkania rzecznik prasowy cieszyńskiej komendy omówił stan bezpieczeństwa na drogach powiatu. Zaprezentowane zostały statystyki, główne przyczyny zdarzeń drogowych oraz udział pieszych w tego rodzaju zdarzeniach. Kolejno przedstawione zostały programy prewencyjne realizowane przez cieszyńskich mundurowych.
Następnie st. asp. Robert Wajda z Wydziału Ruchu Drogowego zaprezentował tzw. „alkogogle” - specjalne okulary, które symulują widzenie w stanie nietrzeźwości.  Wyłonieni z publiczności ochotnicy mogli się przekonać w jaki sposób spożyty alkohol wpływa na koordynację ruchową, czas reakcji, czy powoduje zniekształcenie obrazu i ocenę odległości. Edukacja licznie zgromadzonej publiczności w Teatrze zakończyła się programem rozrywkowym zaprezentowanym przez Kabaret. Skeczów Męczących.