Wiadomości

Debata o mapach zagrożeń w powiecie cieszyńskim

Data publikacji 11.02.2016

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyło się spotkanie w ramach konsultacji społecznych, poświęcone mapie bezpieczeństwa naszego regionu, będącej elementem krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". Stworzenie map pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń w powiecie. Będą one istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.

Cieszyńscy policjanci rozpoczęli pracę nad stworzeniem mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Ma ona obrazować mieszkańcom informacje dotyczące przestępczości i zagrożeń mających miejsce w ich najbliższym otoczeniu. Projekt zakłada zgromadzenie i poddanie analizie wszelkiego rodzaju informacji, mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń jest skuteczna współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Ideą, która przyświeca powstawaniu map zagrożeń jest zaproszenie lokalnej społeczności do identyfikacji zagrożeń .

Do społecznego dialogu zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych na szczeblu powiatowym, miejskim i gminnym, radni powiatowi i przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa i porządku w dwunastu gminach, przedstawiciele służb mundurowych, kierownicy służb inspekcji i straży w powiecie, przedstawiciele służby zdrowia, sądu i prokuratury, placówek oświatowych, dziennikarze oraz mieszkańcy powiatu.

Komendant Powiatowy Policji w Cieszynie mł.insp. Jacek Bąk przedstawił analizę stanu zagrożenia za ubiegły rok, natomiast Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Cieszynie kom. Mariusz Białoń przybliżył ideę stworzenia map oraz główne założenia programu. Po oficjalnych prezentacjach nadszedł czas na otwartą dyskusję. Każdy z biorących udział w spotkaniu gości miał możliwość zaprezentowania własnych uwag i spostrzeżeń. Sugestie uczestników debaty i konsultacje społeczne będą jednym z głównych narzędzi wykorzystanych do opracowania mapy zagrożeń, która będzie zawierała min. informacje o przestępstwach pospolitych, kryminalnych oraz drogowych. Wnioski z debaty i zgłoszone propozycje pozwolą na określenie skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie naszego powiatu, a tym samym na racjonalne kierowanie sił i środków Policji w miejscach, gdzie należy zwiększyć bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony