Kolejne oszustwa. Zadbajmy o seniorów! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Kolejne oszustwa. Zadbajmy o seniorów!

Data publikacji 12.07.2019

Wczoraj kilku mieszkańców Cieszyna odebrało telefony od nieznajomych osób, którzy podawał się za ich krewnego. Oszust tak kierował rozmową, aby starsze osoby musiały się domyślać z kim rozmawiają. Twierdził, że spowodował wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na „załatwienie” sprawy. Niestety dwie starsze osoby przekazały pieniądze oszustom. Apelujemy o informowanie i edukowanie, a tym samym zapobieganie!

Wczoraj odnotowano aż pięć takich zdarzeń. Trzy spośród nich zakończyły się usiłowaniem oszustwa, ponieważ osoby, które odebrały telefon były czujne i dociekliwe. Niestety dwie mieszkanki Cieszyna dały się zwieść przestępcom i przekazały gotówkę oszustom. Sprawą oszustwa zajmą się teraz prawdziwi policjanci. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. Powyższy model jest obecnie najczęściej stosowanym przez oszustów w stosunku do swoich ofiar, ale nie jedynym, dlatego apelujemy o czujność!

Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

Natomiast każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.

Szanowny Internauto! Jeżeli przeczytałeś tą informację, przekaz ją innym osobom w twojej rodzinie, okolicy. Przede wszystkim osobom starszym, zamieszkującym samotnie.

 

                                     Kilka porad, które pomogą ustrzec się oszustów:

Nie ufajmy osobom obcym i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Nie wpuszczajmy do domu nieznanych osób, a jeżeli się na to decydujemy to w obecności innej zaufanej osoby .

Nie przechowujmy większych sum w domu, w jednym miejscu. Oszuści i złodzieje wiedzą , gdzie szukać oszczędności.

Zawsze żądajmy okazania identyfikatora lub legitymacji, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie dane osoby w miejscu pracy, które reprezentuje.

Nie przekazujmy przez telefon żadnych informacji dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, miejsca pracy, godzin które spędzamy poza domem itp.