2017 Rok Pieszego

Policjanci i księża wspólnie dla ochrony pieszych

Data publikacji 21.12.2017

„Świeć przykładem! Nie tylko w Adwencie!" - to hasło przyświecające wspólnym działaniom zainicjowanym w trosce o bezpieczeństwo pieszych na drogach. Mundurowi rozdawali opaski odblaskowe podczas wieczornych mszy w kościołach. W ten sposób policjanci z cieszyńskiej drogówki wspólnie z księżmi usiłują chronić życie pieszych.

Wizyty policjantów w kościołach odbywały się w ramach akcji „Świeć przykładem nie tylko w Adwencie”, w którą zaangażowani są księża z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Działania te honorowym patronatem objął Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński.

Celem działań było dotarcie do jak największej ilości osób i przekazanie im cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też policjanci w czasie nabożeństw przestrzegali wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. Mundurowi rozdawali uczestnikom nabożeństwa elementy odblaskowe w parafiach w Dębowcu, Ogrodzonej, Pogwizdowie, Strumieniu i Zbytkowie . Stróże prawa podczas krótkich prelekcji informowali o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Po zakończeniu każdego nabożeństwa mundurowi rozdawali wiernym zakupione przez Caritas opaski odblaskowe. Łącznie ponad 1000 takich opasek trafiło do mieszkańców powiecie cieszyńskim.

Te prewencyjne działania podejmowane są w ramach kolejnej edycji kampanii „2017 – rok pieszego”, mającej na celu zminimalizowanie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych.